Celoročná starostlivosť o trávnik

travnik

Udržiavať trávnik je potrebné počas celého kalendárneho roka. V niektorých obdobiach vynaložíme viac, v iných zas menej úsilia. Preto si objasníme, aké úkony je potrebné vykonať v danom ročnom období a na koniec zhrnieme, aká doplnková starostlivosť je vhodná pre váš trávnik.Základom kvalitného trávnika je trpezlivosť pri jeho ošetrovaní v priebehu celých dvanástich mesiacov. Stručne si povedzme základné postupy.

Jarné obdobie

Na jar počkáme, kým zem neprestane byť celá premočená a mäkká pod ťarchou roztápajúceho sa snehu. Ako náhle zima definitívne ustúpi, môžeme začať s prípravou trávnika. V prvom rade odpraceme všetky nečistoty ako lístie, konáre, kamienky a pustíme sa do vertikulácie celého terénu.Po dôkladnom prevzdušnení a vyčistení trávnatej plochy skontrolujeme či nie je tráva napadnutá nejakými plesňami. Ak áno, použijeme potrebné prostriedky na odstránenie tohto problému. Potom môžeme pokračovať s aerifikáciou záhrady, po ktorej je vhodné dosiať trávu na potrebných miestach pre jej lepšie začlenenie do trávnatého systému.

V prípade, že máme toto všetko hotové, začneme s dodávaním živín pre posilnenie a rozmnoženie koreňovej sústavy pred letnou záťažou.

Tip: Na prelome jarných a letných mesiacov je dobré uskutočniť preventívny postrek proti burinám.Letné obdobieV tomto období je najdôležitejšie pravidelné zavlažovanie a kosenie trávnika. Pre dosiahnutie čo možno najzelenšieho vzhľadu trávy nezabúdajte ani na pravidelné dopĺňanie živín, ktoré sa z trávnika postupne vytrácajú.

Tip: V lete najväčším postrachom pre váš trávnik jeho vyschnutie. Preto, ak nemáte čas pravidelne chodiť na prechádzku po záhrade s krhlou v rukách, tak vyskúšajte povrchový postrekovač.domacnost

Jesenné obdobie

Je ako stvorené pre prácu na záhrade. Na správne zazimovanie trávnika môžete zopakovať všetky kroky z jarného obdobia – to znamená prevzdušnenie, aerifikácia, hnojenie aj očista od padajúceho lístia.Ak ste na jar nevykonali preventívne proti burinové zásahy, budete ich s veľkou pravdepodobnosťou musieť učiniť teraz. Čo väčšie to vyrezať, ostatné ošetriť potrebným prostriedkom.

Zimné obdobie

Zima je z pohľadu údržby trávnika najjednoduchšia. Vašou jedinou starosťou bude vyčkávanie jari. Dovtedy sa neodporúča príliš enormné zaťaženie trávnika ľudskou činnosťou počas veľkých mrazov ani v období odmäku.

Tip: prečítajte si aj ako na správnu starostlivosť o trávnik

Dosievanie trávnika – pri poškodení trávnatej plochy je potrebné pristúpiť k dosievaniu pre lepšiu obnovu trávnika, ideálne hneď po vertikulácií. Pri tomto postupe zmiešame osivo s jemným pieskom a musíme dbať na to, aby ošetrená plocha nebola vystavovaná nadmernej záťaži aspoň jeden mesiac.

Valcovanie trávnika – s pomocou valca, ktorého váha nesmie byť príliš veľká, vyrovnáme terén. Výborne sa na tento účel hodí ručný valec, ktorému môžeme zvyšovať alebo uberať hmotnosť pomocou závaží. Výhodným časom na valcovanie je jarné obdobie, kedy je povrch trávnika najprispôsobivejší pre vyrovnávanie.

Aerifikácia trávnika – ide o vytvorenie veľkého množstva malých vpichov, ktoré poslúžia ako odvodňovacie kanáliky v trávniku. Ich počet sa je až 300 na m2, hlboké sú do 10 cm. Tento postup sa uplatňuje najmä pri extrémne zaťažených trávnikoch.Pieskovanie trávnika – piesok so zrnitosťou do pol centimetra sa rozsieva po trávniku pre obohatenie pôdnej štruktúry, na ochranu nových trávnatých výrastkov a na zníženie mazľavosti povrchu trávnika.

Odburiňovanie trávnika – do trávnatej plochy, o ktorú sa poctivo staráte, sa môžu dostať aj nežiaduce buriny. V prípade, že sa tieto rastliny vyskytujú iba na určitých miestach v malom počte, tak stačí použiť nôž alebo kultivátor s troma hrotmi a bez milosti ich vytrhnúť. Ak je burina početnejšia, v tom prípade vyskúšajte selektívne herbicídy, ktoré zničia iba nežiaducu burinu a trávnik zostane nepoškodený.

Ochrana trávnika pred plesňou – pomerne často sa na trávnikoch vyskytuje „hrdza“ alebo snežná pleseň (tzv. zimná fuzarióza). Najúčinnejším riešením je postrek na trávnaté plochy s dlhodobým účinkom. S jeho aplikáciou nemusíte čakať, až kým bude trávnik zamorený, najlepšie je používať ho preventívne na začiatku jari.Skúsenosť: Ak rozmýšľate o položení nového trávnika, tak v jeseni je ten správny čas. Nemusíte sa báť ani v prípade, že zima príde predčasne. Trávnik ostane zazimovaný a vzíde až na jar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *