Svetlo domova

osvetlenie v dome

Svetlo považujeme za takú samozrejmosť, že nad ním takmer nepremýšľame. Cez deň nám ho poskytuje slnečný svit. Popri dennom svetle sa pri vytváraní optimálnych podmienok v našich bytoch nezaobídeme bez umelého osvetlenia.

Popri správnom, účelnom a esteticky výraznom osvetlení nášho prostredia je jednou z najdôležitejších úloh umelého osvetlenia jeho bezpečnosť a čo najvyššia kvalita. Osvetľovacie telesá náš obytný priestor nielen skrášľujú a dodávajú mu osobitú atmosféru, ale ich svetlo nám pomáha aj pri orientácii v nočných hodinách, osvetľuje tmavé rohy miestnosti a menej prístupné miesta.

svetloAké má byť vhodné osvetlenie?

Umelé osvetlenie má byť dostatočne intenzívne, ale nie príliš ostré. Ak použijeme na osvetlenie reflektory, mali by sme ich nasmerovať na strop natretý najradšej bielou farbou, ktorý väčšinu svetla rovnomerne odrazí. Bodové osvetlenie nie je také intenzívne a malo by smerovať na zaujímavý predmet alebo zátišie v miestnosti. Správne rozmiestnenie osvetľovacích telies v pracovných priestoroch – v kuchyni, pracovni či v študentskej a detskej izbe – patrí k základným podmienkam zdravého bývania. Svetlo nás nesmie oslňovať, ani vytvárať ostré a tmavé tiene. Oveľa vhodnejšie je rozptýlené osvetlenie a nepriame svetlo so zakrytým alebo tieneným zdrojom svetla.

Tlmené svetlo, rozptyľujúce žiarenie obrazovky či monitora, treba umiestniť i do priestoru pri počítači a v pozadí televízora. Do obľúbeného kúta s kreslom na čítanie umiestnime stojanovú lampu, ktorá by mala dostatočne osvetľovať knihu či papiere na pracovnom stole. Pracovné osvetľovacie telesá majú mať regulovateľný sklon i stupeň zatienenia. Rovnako i pracovný stôl v kuchyni si vyžaduje dostatočné osvetlenie. V miestnostiach so šatníkovými skriňami a odkladacími policami by sme popri hlavnom svetle mali zvláštnym osvetlením vybaviť i vnútorné priestory skríň. Uľahčuje to orientáciu. Do spálne a detskej izby sú najvhodnejšie osvetľovacie telesá s plynulou reguláciou intenzity svetla. Ak chcete mat osvetelenie dokonalé, dajte si pozor na najväčšie chyby, ktoré majitelia domácnosti robia.

Odtieň svetla

Každý druh svetla má svoj vlastný farebný odtieň, ktorý vplýva na atmosféru interiéru. Svetlo domácich svetelných zdrojov by malo byť skôr mäkké a teplé, s jemným žltkastým odtieňom. čisté biele svetlo s modravým odtieňom nám pri dlhšom pobyte v takto osvetlenej miestnosti spôsobí najskôr nepríjemné pocity a neskôr môžu nastať i vážnejšie zdravotné problémy. Ani neónové trubice nepatria práve k najzdravším druhom osvetlenia, najmä ak je ich blikanie pozorovateľné už voľným okom. Ak dbáme na šetrenie energiami a chceme využívať nové typy úsporných žiaroviek, vyhnime sa žiarovkám s jasným a studeným bielym svetlom.

Hoci sú svietidlá významnou súčasťou zariadenia a štýlu interiéru, mali by sme v prvom rade prihliadať na ich funkčnosť. Do kvality osvetľovacích telies sa oplatí investovať. Ak si vyberieme tie najvhodnejšie a zodpovedajúce štýlu nášho zariadenia, získame v nich okrem iného i cenné výtvarné doplnky jednotlivých interiérov. Ani pri inštalácii dekoratívneho osvetlenia by sme nemali obísť osvedčené pravidlo, že menej je niekedy viac. Najskôr si vyberme detail či umelecké dielo alebo zátišie, ktoré chceme zvýrazniť i miesto, na ktoré danú vec umiestnime.

Nezabudnite na schody

Komunikačné zóny v dome alebo byte majú byť nielen dostatočne priechodné, ale kvalitne osvetlené. To sa týka najmä schodísk a dlhších tmavých chodieb, kde možno využiť napríklad osvetlenie spínané senzormi, ktoré reagujú na pohyb. Takto sa postupne osvetľujú jednotlivé schodiskové stupne, alebo časti tmavších a menej prístupných miest. Bodové osvetlenie pomôže nielen bezpečnej orientácii, ale dá vyniknúť i zaujímavým zákutiam a častiam bytu. Veľmi dobre sa ním osvetľujú rastliny alebo umelecké predmety. Náročným priestorom je z pohľadu osvetlenia kúpeľňa. Podľa webu Pravda.sk by mala byť dostatočne osvetlená aspoň dvomi zdrojmi a zrkadlo využívané i na líčenie by malo byť špeciálne osvetlené z obidvoch strán svietidlami s jasným rozptýleným svetlom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *