Online platba je prostriedok, ktorým môžete platiť na internete a týka sa peňazí, ktoré sa vymieňajú elektronicky. Spravidla ide o použitie počítačových sietí, internetu a digitálnych systémov s uloženou hodnotou. Online platba je zvyčajne transakcia, ktorej výsledkom je prevod peňažných prostriedkov z banky zákazníka alebo účtu kreditnej karty na váš bankový účet.

Pri vytváraní plne funkčného webu online obchodu sa musíte ubezpečiť, že online obchod umožňuje vašim zákazníkom platby online. V každom prípade musíte nastaviť možnosti platieb a preto je výber správneho typu spôsobu platby pre elektronický obchod zásadnou a dôležitou úlohou.

V tejto dobe už existujú rôzne typy platobných metód, ktoré sa líšia v každej online firme a obchode a preto je dôležité vybrať si čo je najlepšie pre vás a čo vyhovuje najlepšie vám a vašim zákazníkom. Pre to, aby bola vaša firma zisková sa toto pokladá za veľmi dôležitý krok v podnikaní.

Prečo je online platba taká dôležitá?

Hoci v minulosti sa platilo poväčšine hotovosťou, žijeme v dobe kedy už dávno tento spôsob platenia neplatí. Vďaka tejto novodobej technológii sú k dispozícii rôzne spôsoby okamžitých platieb. Všetko sa čoraz viac prispôsobuje digitálnej ére a tak je to aj čo sa týka možností platieb.

Pokiaľ zakladáte podnikanie, eshop, stránku musíte si zvoliť ten najvhodnejší spôsob platieb tak, aby ste čo najefektívnejšie interagovali so zákazníkmi.

V dnešnej dobe online sa snažia ľudia poskytovať svojim zákazníkom prostredníctvom svojich online obchodov viac spôsobov platieb tak, aby to bolo čo najefektívnejšie pre obe strany. Tento fenomén môžeme sledovať napríklad u online kasínach. V online kasínach sa najviac stretávate so širokou škálou takýchto platobných možností.

Ako funguje celý tento systém platenia online?

Váš zákazník, ktorý si chce zakúpiť váš produkt online v zásade poskytuje údaje o svojej kreditnej karte, zvyčajne vyplnením online platobného formulára, ktorý vyžaduje meno na karte, typ karty, číslo karty, CVV, dátum exspirácie a adresu držiteľa karty. Niektoré online platobné systémy vám dokonca umožňujú oboje – nakupovať a prevádzať peniaze. Každá z nich má svoje vlastné jedinečné vlastnosti a výhody.

Tu je pohľad na rôzne online platobné systémy a aplikácie typu peer-to-peer.

Druhy platobných metód pre elektronický obchod

Platby kreditnou / debetnou kartou: Platby kartou sú jednou z najbežnejšie a najpopulárnejších metód nielen na Slovensku, ale aj na medzinárodnej úrovni. …

  • Platby kartou
  • Bankové prevody
  • Elektronické peňaženky
  • Hotovosť
  • Mobilné platby
  • Kryptomeny